American Football
American Football
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
NFL
 
NFC/ Csapatok/ Játékosok
 
Ennyien voltak itt
Indulás: 2006-10-19
 
Posztok

Offense

 
  • Quarterback (QB) - A játék kulcsfigurája, majdnem minden playben részt vesz. Szinte az összes figura úgy indul, hogy a labdát a center átadja a QB-nek (snap), és ő vagy leadja a running back-nek vagy más futó játékosnak (ezek a futó figurák) vagy passzolni próbál (ezeket hívják passing playeknek). Ha nem talál játékost elég idő alatt, a quarterback is próbálkozhat futással. A quarterbackeknek rendkívül pontosan kell ismerniük minden playt, és gyors helyzetfelismerő képességgel kell rendelkezniük.
  • Running back (RB) - A futójátékos, használják még rá a halfback, és a tailback kifejezést. A futóplayek döntő hányadában ő vesz részt, céljük a labda minél tovább való hordása. Ha passing play van, akkor szerepe lehet blokkolás, illetve elkapás is. Előfordulhat ritkán, hogy a quarterback helyett a running back passzol. Általában egyszerre egy running back van a pályán, de léteznek ún. full house formációk, amikor 4 back van a támadó csapatban a pályán: a quarterback, 2 running back, és 1 fullback.
  • Fullback (FB) - A fullback régebben kb. fele-fele arányban volt futó, és blokkoló játékos, de a játék átalakulásával egyre inkább blokkolásra korlátozódik a szerepköre, ennek megfelelően nagyobb, erősebb játékosok, mint a halfbackek. Gyakran vetik be őket az ún „short-yardage situationokben”, amikor csak néhány yardot, esetleg inchet kell haladni. Ilyenkor több hasznát veszik az erőnek, mint a sebességnek.
  • Wide receiver (WR) - Ők a quarterback első számú célpontjai passzjátéknál. A WR-ek a leggyorsabb játékosok közé tartoznak. Általában a legismertebb játékosok (az irányítók mellett)) a wide receiverek sorai közül kerülnek ki. Ennek oka, hogy a legszebb, legnagyobb playek általában a passzjátékok, amelyeknek ők a kulcsfigurái, a legszebb touchdownok többségét ők szerzik. Persze ez kétoldalú dolog, hiszen jó passz nélkül nem tudnának mit elkapni, így nagyban függ egymástól az irányító, és az elkapó. Ritkán futásra is használják őket, ezek az ún. „reverse”, és „end-around” playek. Az előző abban különbözik a másodiktól, hogy a quarterback először átadja a labdát a running backnek, mintha „sima” futás volna, majd az leadja a labdát a vele szembefutó wide receivernek. Az end-around playeknél az irányító közvetlenül a receivernek adja át a labdát. Előfordul az is rendkívüli esetekben, hogy maga a receiver passzol. Erre az egyik legismertebb példa a 2005-ös Super Bowl, amelyen a Pittsburgh Steelers wide receivere, Antwaan Randle-El adott egy touchdown passzt Hines Wardnak, a másik elkapónak.
  • Tight end (TE) - A tight end egyfajta „hibrid” pozíció, átmenetnek tekinthető a falemberek, és a wide receiverek között. Nagyobb termetű, mint a wide receiver, kisebb mint egy falember, több funkcióra is használható. A tight endek a támadófal szélén helyezkednek el, valamelyik offensive tackle mellett. Azt az oldalt, ahol a tight end van, „strong-side”-nak, a másikat „weak-side”-nak nevezik. A tight endek szerepe az edzői filozófiától függ. Elsődleges szerepük a blokkolás. Ilyenkor feladatuk a fullbackkel együtt az, hogy, a futójátékosnak nyissanak egy lyukat (belső futás esetén), vagy minél tovább lekössék a védelem játékosait. Gyakran használják passzok elkapására is, mint a wide receivereket, ha a csapat passing play-t játszik. Nem egyszer előfordul, hogy a tight endek a vezető elkapók a csapatban. Ilyen például Jeremy Shockey, a New York Giants játékosa.

A támadófal (offensive line) játékosai

A támadófalban találhatók a legnagyobb, és legerősebb tagjai az offense-nek, nem ritkák a 140-150 kilogrammos játékosok. Feladatuk kizárólagosan a blokkolás, ezért ők a játék „szürke eminenciásai”, hiszen tipikusan olyan a szerepük, hogy csak akkor kapnak fokozottabb figyelmet, ha nem teljesítenek jól.

  • Center (C) - fontos szerep, az offensive line központi alakja. Ő az, aki a labdát tartja, aztán a lábai közt hátraadja/dobja a QB-nek. Figyel a védekező játékosok mozgásaira és leadja az információt a QB-nek, illetve a fal többi tagjának. A snap után blokkolnia kell, amit és akit csak lehet, passzjátéknál az irányítót kell megvédenie, míg futójátéknál a running backtől kell távol tartania a defense tagjait.
  • Guard (G) - a center két oldalán álló hasonlóan nagydarab blokkoló játékosok. Oldaltól függően beszélünk left guardról, illetve right guardról. A feladatuk kettős, egyrészt feltartani a rájuk rohamozó védőket és megóvni a QB-t a ledöntéstől, másrészt ha running play-t játszik a csapat, és a RB belül próbál meg futni, akkor lyukat kell nyitni a védőfalon. A playekben előre meg van határozva, hogy hol kell ezt a lyukat „megnyitni”, innen próbálják meg a védőket eltávolítani. Gyakran „takarítanak” a futó előtt rohanva, a running backre rontó játékosokat próbálják távol tartani tőle. A guardoknak szabály tiltja a passzok elkapását, kivéve, ha azt már valaki megérintette.
  • Offensive Tackle (T) - A támadófal legméretesebb „egyedei”. A guardok külső oldalán foglalnak helyett, értelemszerűen kettő van belőlük is. A védőfal szélső játékosai, esetleg a TE állhat mellettük. A feladatuk megakadályozni, hogy oldalról bárki is mögéjük kerüljön és a QB-t ledöntse, valamint lyukat nyitni a védőfalban a futójátékos számára. Általában a defensive endek elleni védekezés a feladatuk. Érdekes, hogy a bal, és jobb oldali tackle-k nem teljesen azonos szerepkört töltenek be. Általában a left tackle a jobb passzvédekező, ami azt jelenti, hogy jobban tudja kezelni a quarterbacket fenyegető „pass-rusht”, és a blitzeket. Ez azért a bal oldali tackle erőssége, mert az általában jobbkezes irányítóknek a bal oldal „holttér”, nem látják az onnan rájuk leselkedő veszélyt. A right tackle a jobb futóblokkoló, mivel a futások nagy része a strong-side felé irányul, ahol a tight end is van, és ez általában a jobb oldal.

Defense

Attól függően hogy milyen védelmi felállása van a csapatnak (3-4, 4-3, nickel, stb.) a pozíciók változhatnak és nem biztos, hogy mindig minden pozíció be van töltve.

A védőfal (defensive line) játékosai

  • Nose tackle, Nose guard - (NT) A 3-4 defense alapköve, amikor 3 linemen, és 4 linebacker alkotja az első két védősort. Ezt a fajta védelmet manapság csak néhány csapat alkalmazza (pl. Pittsburgh Steelers, Baltimore Ravens, New England Patriots). Az 5 falemberes formációkban (goal-line) is ő van a fal közepén. A nose tackle a center „orra” előtt áll, innen a neve. Fő feladata nem a futók blokkolása, hanem az, hogy minél több embert kössön le a támadófalból, így adva lehetőséget az inside linebackereknek a labdavivő játékos akadálytalan szerelésére. A másik szerepe az, hogy ne engedje magát elmozdítani a helyéről, ezért az NT-k alacsony, de súlyos játékosok (kb. 150-160 kg, és 170-180 cm).
  • Defensive tackle (DT) Kettő van belőlük, és gyakorlatilag szemben állnak a guardokkal. Ők a védelemben a legnagyobb, és legerősebb játékosok. A 4-3-defense-ben alkalmazzák őket (4 linemen, 3 linebacker) A feladatuk ugyanaz, mint amit a nose tackle csinál: blokkolni az offensive line-t, minél többjüket lekötni. Ha pass play van, céljuk átgyűrni magukat a támadófalon, és a quarterbackre rohanni, ideális esetben a földre vinni (sack). Ennek egyik specialistája Warren Sapp, aki a sokat sejtető „QB Killa” becenévre hallgat. Néha zónavédekezés esetén kiválnak a falból, és ők is zónáznak, ezzel zavarva össze a támadókat.
  • Defensive end (DE) Szintén párosan állnak, ők a védőfal szélén foglalnak helyet, az offenzív fal tackle-jeivel szemben. Egyik fő feladatuk körbefutni vagy valahogy kicselezni a velük szemben álló, őket lökdöső falembereket és ledönteni a QB-t. Külső futások esetén is közbe kell avatkozniuk, nem szabad engedniük, hogy bárki a külső oldalukra jusson. A nézők számára látványos játékot nyújtó pozíció tud lenni. Ők a védőfal (relatíve) legkisebb, és leggyorsabb tagjai.

A linebackerek (LB)

A linebackerek, mint arra nevük is enged következtetni, a defensive line mögött foglalnak helyet. A linebackerek a legsokoldalúbb játékosok a defense-ben. Mind a támadófal, mind a defensive backek feladatát ellátják egyidejűleg, ezért nem ritkán a minőségi linebackerek a legjobban fizetett játékosok egy-egy csapatban. Belőlük 3 vagy 4 van, attól függően, hogy milyen a defense felállása. Ha 3 van, akkor a következő az elnevezésük:

  • Strong-side linebacker:

A strong-side az, ahol a TE foglal helyet, ez általában a jobb oldal (a támadó felől nézve). „Kódneve” Sam. Mivel a futások általában a tight endek oldalára irányulnak, gyakran kell a running backeket szerelniük. Mivel ő a legerősebb linebacker, gyakran ráküldik a quarterbackre, ez a „blitz”.

  • Middle linebacker:

A „Mike” becenevű linebacker a védelem „quarterbackje”. Általában ő dönti el, hogy mit játszik a védelem, illetve ővele tudatják az edzők a playt. Két feladata a futás megállítása, illetve a passznál az emberfogás, vagy zónázás.

  • Weak-side linebacker:

„Will” a leggyorsabb a három linebacker közül, mivel leggyakrabban passz elleni védekezésre használják. Természetesen a futás ellen is védekeznie kell, ha arra kerül a sor. Általában bizonyos keretek közt ugyan, de szabad szerepet kap.

Ha 4 linebacker van, akkor outside, illetve inside linebackerként hivatkoznak rájuk. Ezt a felállást leginkább akkor alkalmazzák, ha az ellenfél gyakrabban passzol. Ilyenkor mindkét külső linebackert alkalmazhatják a „pass rushra”. A két belső linebacker közül az egyik nagyobb, robosztusabb, a futás ellen hasznos, míg a másik gyorsabb, és inkább a passz elleni védekezés az erőssége.

A secondary

A secondary alkotja a védelem leghátsó szakaszát. Feladatuk szinte kizárólag a passz elleni védekezés. A secondaryt alkotó játékosokat összefoglaló néven defensive backeknek is nevezik.

  • Cornerback (CB) - A cornerbackek a védekezőcsapat legkisebb, egyben leggyorsabb játékosai. A cornerbackek, és a wide receiverek pozícióin megkövetetelt tulajdonságok nagyban megegyeznek. Fontos eltérés, hogy a cornerbackeknek nagyon gyorsan kell tudniuk hátrafelé szaladni, és a reakcióidejüknek is gyorsabbnak kell lennie, mivel ők nem tudják, hogy az offense milyen playt hívott. A cornerek szinte kizárólagos feladata a wide receivereknek szánt passzok levédekezése. Ezt két fő módon teszik. Az egyik az emberfogásos védekezés (man-to-man), amikor szorosan követik az emberüket. A másik a zónázás, amikor egy adott területet kell őrizniük, és az oda jövő bármely passzt kell lefülelniük. Ha jól végzik a dolgukat és szerencséjük is van, akár el is happolhatják a WR elől a labdát, ez az interception, a védőjáték talán leglátványosabb eleme. Létezik a ritkán alkalmazott cornerback-blitz is, de ez amellett, hogy igen hatásos tud lenni, kétélű fegyver, ugyanis őrizetlenül marad a corner receivere.
  • Strong safety (SS) - A két safety egyike. Bár általában erősebb és nagyobb termetű, mint a free safety, azért nevezik strong safety-nek, mert leggyakrabban a "strong" oldalon játszik, ott ahol a strong-side linebacker és a TE is foglal helyet. A free safetynél közelebb helyezkedik el a line of scrimmagehez. Fő feladata a tight-end életének megkeserítése. Gyakran besegít azonban a WR-ek fedezésébe is, ha látja, hogy nem a TE felé száll a passz, vagy ha az edző WR elleni védekezést ír elő. Zónavédekezés esetén ők is meghatározott zónát kapnak, ekkor a cornerbackhez hasonló feladtot látnak el. Előfordul, hogy fölküldik őket blitzre, ez gyors SS-sel igen hatásos tud lenni. Az egyik legismertebb ilyen típusú SS Troy Polamalu, a Pittsburgh Steelers játékosa.
  • Free safety (FS) - Gyakran be szokták vonni veszélyesebb WR-ek dupla emberfogásába, de általában a legfontosabb feladata mégis az, hogy a védelem utolsó vonalaként megállítson mindenkit, aki az előző 10 emberen átjutott. Zónavédekezésnél általában a hosszú passzok ellen vetik be, a pálya hátsó részét kell felügyelnie.

Special Teams

A speciális csapat is tizenegy emberből áll, ők vannak a pályán puntnál, field goal-nál, extra point-nál, kickoff-nál, ilyenkor a támadó és védekező csapatot egyaránt nevezik special teams-nek. Gyakran vannak feltöltve játékosokkal, akik a támadó/védő csapatban is játszanak, de vannak olyanok is akik csak a special teams-ben játszanak, ők nem meglepő módon az ún. speciel teamerek. Azért special teams, mert több csapat is létezik (ezeket team-nek/unit-nak nevezik), van field goal-unit, kickoff-team, stb... Általában gyors, mozgékony, erős játékosok a special teams tagjai, akiknek jól kell tudni blokkolni, és a másikat a földre vinni, taszítani (főleg kickoff-nál és puntnál fontos ez)


  • Kicker (K) - A kicker (placekicker) az a játékos, aki a field goal-okat, kezdőrúgásokat (kickoff) és az extra pontokat rúgja, vagyis az olyan rúgószituációkban használatos, mikor a a labda a földre van helyezve. Általában egy csapatban egy kicker és egy punter van. A punter/kicker pozíciókat azonban egymás között ritkán vegyítik a profi csapatoknál, ugyanis teljesen különböző technikát követel meg a kétfajta rúgás. Ez a kanadai futballban nem így van, ott általában egy játékos van a két feladatra. Az is előfordul, hogy külön személy végzi a kickoffot, és a mezőnygól-kísérleteket. Az 1960-as évek előtt a rúgók általában szemből futottak neki a labdának, de azóta a labdarúgásból ismert módszer lett az egyeduralkodó, vagyis oldalról futnak neki. Az utolsó szemből nekifutó rugók a 80-as években játszottak. Az egyetlen „színtiszta” placekicker, aki bekerült a Pro Football Hall of Fame tagjai közé, a norvég Jan Stenerud (a másik két játékos elsődlegesen irányító volt, de ők végezték a rúgásokat is).
  • Punter (P) - A punter a másik rúgó, aki általában a 4th down esetén megy be a pályára, hogy aztán a kezében tartott labdát rúgja minél messzebb. Az ő feladatuk rendkívül hálátlan, hiszen a sztároknak (még a kickereknek is) kijáró ajnározásból - és nem utolsó sorban fizetésből - nekik nem sok jut. Pedig szerepük nagyon fontos, hiszen egy-egy jól sikerült punttal akár arra is kényszeríthetik az ellenfelet, hogy a saját 1-yardos vonaláról kezdje meg támadását. Egy punternek sikerült kivívnia a megtiszteltetést, hogy nevezzék a lehetséges Hall Of Fame tagok közé. Ő Ray Guy, aki a 70-es években az Oakland Raiders tagja volt. Rendkívül erős lábbal rendelkezett, nem egy esetben akkorát puntolt, hogy a fedett csarnokokban a tetőbe ütközött a labda. Akkori edzője, a legendás John Madden azt állítja, hogy egyszer látta edzésen 120 (!) yardot puntolni (ez az egész pálya, beleértve a célterületeket is). Nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a puntereket is teljes értékű játékosként könyveljék el, sokan úgy érzik, hogy ideje lenne a Hall Of Fame-be választani.
  • Kick returner/punt returner (KR/PR) - Az a játékos, aki egy kick/punt után elkapja a lefelé pottyanó lasztit és megpróbál vele visszafutni, amennyit csak lehet (a meglehetősen ritka, ám legoptimálisabb eset a TD). Általában gyors, mozgékony, apróbb játékosok játsszák. Elég ritka az az eset, hogy egy játékost kizárólagosan erre a feladatra használnak, de előfordul ilyen is, pl. az 1991-es drafton a Detroit Lions Slip Watkins-t KR-ként választotta ki, és a későbbiekben is csak ezt a posztot töltötte be. A kick/punt returner szintén ritkán kap figyelmet, általában csak akkor ejtenek róla szót, ha nagyot alakított, pedig egy jó returner átlagban akár 15-20 yardot is segíthet az offense-nek egy jó visszafutással.
  • Holder (H) - Az a játékos, aki field goal/extra point esetén elkapja a labdát, és azt lehelyezi a földre a rúgónak. Gyakran a tartalék QB játssza ezt a szerepet, ha ugyanis egy fake FG (kamu field goal) variációt játszanak, fontos szempont, hogy a labdatartó tudja mit csinál a labdával kezében. A fake FG-t leszámítva viszonylag ritkán kap nagyobb szerepet, de speciális helyzete miatt említést érdemel.
  • Long snapper (LS) - Különleges center, nevéből is következik, hogy a szerepe a snapek minél gyorsabb, és pontosabb végrehajtása. Erre mezőnygőlkísérletnél, illetve puntnál van szükség, amikor a labdát messzebb kell hajítani, mint normál esetekben, hogy a rúgóknak legyen elég ideje végrehajtani a rúgást. A snap után természetesen részt vesz a blokkolásban, illetve punt után a visszahordás megállításában. A legjobb long snapperek képesek a lábuk közül egész pályáról bedobni egy kosárlabdát a gyűrűbe. Az utóbbi egy-két évtizedben kezdtek el alkalmazni NFL csapatok játékosokat kizárólagosan erre a pozícióra. Természetesen az ő fizetésük a legalacsonyabb, lévén meccsenként 6-10 alkalommal lépnek pályára.
  • Gunner, Special Teamer - Szerepe kickoff/punt után minél gyorsabban végigrohanni a pályán, és szerelni a KR-t/PR-t. Gyakran dupla blokkot kap. Általában cornerbackeket, és wide receivereket állítanak erre a posztra.

 (Forrás:www.wikipedia.org)

 
Google

Google

 
NFC csapatai
 
AFC csapatai
 
Ide írjatok
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?